تبلیغات
`·.¸¸.·¯`··._.·`(Zehnin)`·.¸¸.·¯`··._.·` - هیپنوتیسم و کاربردهایی برای درمان
`·.¸¸.·¯`··._.·`(Zehnin)`·.¸¸.·¯`··._.·`
خدا كند روزی رسد كه هیچ بیماری و گرسنه ای روی زمین نباشد و صلح دنیا را فرا گیرد
جستجو در مطالب
پیوندهای روزانه
نظرسنجی
طرفدار كدام تیم لیگ برتر هستید؟آمار وبلاگ
کل بازدید :

بازدید امروز :

بازدید دیروز :

بازدید این ماه :

بازدید ماه قبل :

تعداد نویسندگان :

تعداد کل پست ها :

آخرین بازدید :

آخرین بروز رسانی :

____________________________ Oneline users :

كاربران اونلاین ____________________________
جداول و نتایج اونلاین لیگهاى برتر دنیا به همراه ایران


جداول و نتایج اونلاین لیگهاى برتر دنیا به همراه ایران ___________________________ free 

counters ____________________________ Google Pagerank, SEO tools ____________________________ ____________________________ ____________________________ ____________________________ ____________________________
هیپنوتیسم و کاربردهایی برای درمان


هیپنوتیسم روشى است كه اجراكننده آن (هیپنوتیست) حالتى خلسه‏گونه از اطاعت و تلقین‏پذیرى در شخص برمى‏انگیزد. برخلاف تصور عامه مردم، تقریباً همه افراد بشر هیپنوتیسم‏پذیرند.

 به واقع هر چه فردى بیش‏تر هوشمند باشد بهتر پذیراى هیپنوتیسم خواهد بود. پیش‏تر تصور مى‏شد كه تنها افراد ساده‏لوحِ زودباور هستند كه به آسانى هیپنوتیسم مى‏شوند ولى این پندار دیگر اعتبار ندارد.

البته به‏طور كلى هیپنوتیسم كردن افرادى كه خود مایلند تحت این آزمایش قرار گیرند آسان‏تر است ولى افراد شكاك و بى‏میل را نیز مى‏توان هیپنوتیسم كرد. گرچه هیپنوتیسم كردن آنان نسبتاً دشوارتر است.

مِسمر (بنیانگذار هیپنوتیسم)، هیپنوتیسم را «مغناطیس حیوانى» مى‏نامید و باور داشت یا دست كم تبلیغ مى‏كرد كه علت همه بیمارى‏هاى جسمى و روانى نوعى آشفتگى در این مغناطیس حیوانى است.

 او به واقع بهبودهایى چشمگیر در بیماران خود برمى‏انگیخت ولى احتمالاً بیش‏تر بیماران او گرفتار بیمارى‏هاى روان-تنى یا ذهنى-تنى بودند و بیمارى‏هاى آنان با تلقین و محیط جادویى-نمایشى كه او برپا مى‏كرد تغییر مى‏یافتند


این روش چگونه عمل می کند؟

هیپنوتیسم نوعى حالت ذهنى غیر معمول (تغییر یافته) است ولى خواب نیست. این حالت میانى وضعیتى جادویى نیست بلكه نوعى حالت تغییر شعور و ادراك است كه صداى هیپنوتیست كه ترغیب كننده، آمرانه و با اعتماد به نفس است در شخص دیگر پدید مى‏آورد. هیپنوتیسم شونده به مرحله‏اى مى‏رسد كه باور مى‏كند آنچه به او گفته شده حتماً اتفاق خواهد افتاد؛ و این معمولاً اتفاق خواهد افتاد.


روش اجرا چگونه است؟

هیپنوتیست به طریقى آهسته، كنترل شده، ترغیب كننده، و در عین حال آمرانه با بیمار صحبت مى‏كند. برخى هیپنوتیست‏ها از بیمار مى‏خواهند كه بر چیزى خاص تمركز ذهن كند. آنان گاهى از یك پرتوى نور مستقیم یا بازتابنده، یا یك آونگ براى متمركز كردن ذهن و حواس بیمار استفاده مى‏كنند، یا چیزى به بیمار مى‏دهند كه محكم در مشت خود نگه دارد، یا از بیمار مى‏خواهند كه تصویرى خاص در ذهن خود مجسم كند.

هدف این گونه تمركزها و خلسه‏هاى القایىِ بعد از آن، شل كردن عضلات و رفتن به حالت خلسه و تلقین پذیری می باشد. هیپنوتیست ها سعی نمی کنند شخص هیپنوتیسم شده را وادار به كارى خاص كنند و فقط با او گفتگو مى‏كنند تا نكات و مسائل پنهان روان او یا تجربه‏هاى تلخ زندگى او و به عبارت دقیق‏تر ریشه ناراحتى یا نگرانى یا درد و بیمارى او را آشكار سازند.


این روش چه کاربردی دارد؟

یکی از كاربردهای هیپنوتیسم بازیابى اطلاعات فراموش شده از حافظه است. کاربرد دیگر در حرفه پزشكى و براى مقاصد درمانى بوده زیرا بسیارى از دردها و بیمارى‏هاى لاینحل، خواه جسمى یا روانى، واكنش‏هاى خوب به هیپنوتیسم نشان داده‏اند. امروزه آسم، بى‏خوابى، انواع ترس‏هاى نامعقول و بعضاً فلج كننده چون وحشت از ارتفاع بلند، وحشت از مسافرت هوایى، یا وحشت از جراحى دندان‏پزشكى، و چندى دیگر مانند آن‏ها را مى‏توان با هیپنوتیسم درمان كرد. هم‏چنین عادت‏هاى نامطلوب و زیان‏آورى چون سیگار كشیدن و ناخن جویدن را مى‏توان به راحتى با استفاده از هیپنوتیسم ترك كرد.


چه انتقاداتی به این روش وارد است؟

یك پزشك هیپنوتیست در این باره این روش مى‏گوید: یكى از مسائلى که بیش‏تر مردم را نگران مى‏كند این است که آنان گمان مى‏كنند در حالت هیپنوتیسم به حیوانى بى‏اراده تبدیل خواهند شد و كارهاى عجیب و ناپسند خواهند كرد.

این خیالى بى‏اساس است و واقعیت ندارد. ما اشخاص نیازمند كمك را وادار نمى‏كنیم كارهاى پوچ یا ناپسند انجام دهند. محبوبیت وسیع روش هیپنوتیسم‏درمانى بین پزشكان كشورهاى غربى در دهه‏هاى اخیر بیش‏تر به این دلیل است كه این روش در بسیارى موارد كه دارو درمان‏هاى معمول فایده نداشته‏اند مفید بوده است

امتیاز به مطلب : با کلیک روی ستاره یک امتیاز به این مطب بده
برچسب ها : هیپنوتیزم و علوم غریبه،
ارسال شده در: دوشنبه 11 آبان 1388 :: توسط : سید محمد موسوی
درباره وبلاگ
با سلام خدمت شما عزیزان ,این سایت صرفا جنبه اطلاع رسانی دارد و بیشتر مطالب هم از سایتهاى معتبر جمع آوری شده است .
امیدوارم كه مورد قبول و اطمینان شما شده باشد .
توكلت على الله...

مدیر وبلاگ : سید محمد موسوی

مطالب اخیر

__________________________
Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
کد جستجوگر گوگل
__________________________

__________________________ __________________________
__________________________
__________________________

نام شما :
ایمیل شما :
نام دوست شما:
ایمیل دوست شما:

Powered by ParsTools
__________________________ __________________________ __________________________

__________________________
Born on: August 30, 2009
__________________________