تبلیغات
`·.¸¸.·¯`··._.·`(Zehnin)`·.¸¸.·¯`··._.·` - ضعف یا مقاومت در مقابل افسردگی
`·.¸¸.·¯`··._.·`(Zehnin)`·.¸¸.·¯`··._.·`
خدا كند روزی رسد كه هیچ بیماری و گرسنه ای روی زمین نباشد و صلح دنیا را فرا گیرد
جستجو در مطالب
پیوندهای روزانه
نظرسنجی
طرفدار كدام تیم لیگ برتر هستید؟آمار وبلاگ
کل بازدید :

بازدید امروز :

بازدید دیروز :

بازدید این ماه :

بازدید ماه قبل :

تعداد نویسندگان :

تعداد کل پست ها :

آخرین بازدید :

آخرین بروز رسانی :

____________________________ Oneline users :

كاربران اونلاین ____________________________
جداول و نتایج اونلاین لیگهاى برتر دنیا به همراه ایران


جداول و نتایج اونلاین لیگهاى برتر دنیا به همراه ایران ___________________________ free 

counters ____________________________ Google Pagerank, SEO tools ____________________________ ____________________________ ____________________________ ____________________________ ____________________________
ضعف یا مقاومت در مقابل افسردگیشمارى از پژوهشگران می‌‌گویند سازوكارى در مغز وجود دارد كه با توجه به آن می‌‌توان دریافت چرا برخى از مردم در مقابل فشارهاى عصبى یا استرس مقاومند و برخى دیگر از هم می‌‌پاشند و به افسردگى عمیق دچار می‌‌شوند.

به گزارش خبرگزارى رویترز، دكتر «وایشناو كریشنان» از مركز پزشكى دانشگاه ساوث‌وسترن تگزاس، به همراه گروه تحقیقاتى به سرپرستى وی، به شیوه‌هایى را كه مغز به‌طور طبیعى براى مقابله با تجربیات استرس آفرین مزمن به كار می‌‌گیرد، پى برده‌اند.

روان‌کاوان از سال‌ها قبل دریافته‌اند كه برخى از مردم در مقابل استرس آسیب‌پذیرتر از دیگران هستند و این ضعف آنان می‌‌تواند به افسردگى و حتى اختلال استرس پس از تروما (PRSD) ‬بیانجامد اما در مورد سازوكارهاى مغز كه زمینه این آسیب پذیرى را فراهم می‌‌كند، اطلاعات چندانى وجود نداشت.

بر اساس مقاله‌اى كه در مجله سلول (Cell) به چاپ رسید، كریشنان و همكارانش در صدد برآمدند این مشكل را روى مغز موشى كه در معرض استرس قرار گرفته بود، مطالعه كنند.

آنان دریافتند در مغز آسیب‌پذیرترین موش‌ها در مقابل استرس، در ناحیه‌اى كه علائم یا سیگنال‌هاى پاداش را فرآورى می‌‌كند، مقدار نوعى ماده شیمیایى بیش از حد است و در انسان‌هایى كه دچار افسردگى هستند نیز همین ماده شیمیایى به میزان قابل توجهى بیشتر از دیگران است.

این مطالعه نشان داد در مغز موش‌هاى مقاوم، نوعى واكنش حفاظتى رخ می‌‌دهد كه باعث می‌‌شود آن‌ها از استرس نجات پیدا كنند در حالى كه موش‌هاى آسیب‌پذیر، فاقد چنین دفاعى هستند.دكتر اریك نستلر، از دانشگاه ساوث وسترن در بیانیه‌اى گفت: «یكى از ایده‌هاى تازه كه بر اثر این مطالعه به وجود آمد، آنست كه مقاومت در برابر استرس، یك فرآیند فعال است.»

نستلر، كریشنان و همكارانشان موش‌هایى را كه از لحاظ ژنتیكى مشابه بودند، با یك موش بزرگ و مهاجم كه اساسا قلدر بود، در یك قفس قرار دادند سپس توانایى آن‌ها براى تعامل اجتماعى را مطالعه كردند به ویژه زمانى كه در مقابل موش‌هاى مهاجم‌تر قرار می‌‌گرفتند.

برخى از موش‌ها حتى ‪ ۳۰‬روز پس از روبرو شدن با موش قلدر و مهاجم، رفتارى آمیخته با وحشت داشتند اما برخى دیگر بر ترس خود غلبه كرده و می‌‌توانستند به‌طور عادى تعامل كنند.

در این مرحله، پژوهشگران به مطالعه دو قسمت پاداش مغز پرداختند تا ببینند در آن بخش‌هاى از مغز تفاوتى مشاهده می‌‌شود یا خیر. دو قسمت ventral tegmental area/nucleus accumbens‬ بخش‌هایى از شبكه پاداش مغز هستند و بر اساس اطلاعات موجود، در مشروط كردن ترس نیز نقش دارند.

محققان دریافتند در موش‌هایى كه استرس به شدت روى آن‌ها اثر گذاشته، سلول‌هاى عصبى به سرعت شلیك می‌‌شدند و از خود یك فاكتور رشد عصبى به نام عامل نوروتروفیك یا ‪ BDNF‬ترشح می‌‌كنند كه ارتباط این عامل با ضعف مهارت‌هاى مربوط به مقابله، مشخص شده است.

در بخش ‪ nucleus accumbens‬موش‌هاى آسیب‌پذیر، مقدار ‪ BDNF‬بیشتر شده بود در حالى كه در موش‌هاى مقاوم چنین چیزى دیده نمی‌‌شد.

موش‌هاى مقاوم، با افزایش تولید كانال‌هاى پتاسیم، كه سرعت شلیك سلول‌هاى عصبى را تعیین می‌‌كنند، شلیك سلول‌هاى عصبى اضافى و در نتیجه افزایش ترشح ‪ BDNF‬را «ترمز» كردند.

كریشنان گفت این یافته از این رو اهمیت زیادى دارد كه محققان در بافت‌هاى گرفته شده از همان بخش مغز در انسان‌هاى دچار افسردگی‌، كانون‌هاى فشرده‌اى از‪ BDNF‬پیدا كردند.

به گفته كریشنان، ظاهرا تجمع این ماده، علامت آسیب‌پذیرى و یا مستعد بودن براى افسردگى است.

این پژوهشگران معتقدند كه این یافته می‌‌تواند به یافتن درمان‌هاى جدیدى كمك كند كه قدرت مقاومت انسان‌ها را در مقابل استرس افزایش دهند.


ایرنا : منبع
امتیاز به مطلب : با کلیک روی ستاره یک امتیاز به این مطب بده
برچسب ها : روانشناسی،
ارسال شده در: چهارشنبه 29 مهر 1388 :: توسط : سید محمد موسوی
درباره وبلاگ
با سلام خدمت شما عزیزان ,این سایت صرفا جنبه اطلاع رسانی دارد و بیشتر مطالب هم از سایتهاى معتبر جمع آوری شده است .
امیدوارم كه مورد قبول و اطمینان شما شده باشد .
توكلت على الله...

مدیر وبلاگ : سید محمد موسوی

مطالب اخیر

__________________________
Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
کد جستجوگر گوگل
__________________________

__________________________ __________________________
__________________________
__________________________

نام شما :
ایمیل شما :
نام دوست شما:
ایمیل دوست شما:

Powered by ParsTools
__________________________ __________________________ __________________________

__________________________
Born on: August 30, 2009
__________________________